Şuan buradasın
Ana Sayfa > Editörden > Editörden: Hayatımız sosyal medya olmuş…

Editörden: Hayatımız sosyal medya olmuş…

Sosyal medya hesapları arttıkça kullanıcı sayısı fazlalaşıyor ve daha çok kullanmaya başlıyoruz. Bizler tarafından zamansız, yersiz ve abartılı bir şekilde kullanıldığında başımıza ciddi sıkıntılar getiriyor ve hafızamızı yoruyor. Günümüzde sosyal medya hesaplarından uzak kalmamak için gündemi kaçırmama duygusuyla anlık takipler, hastalık boyutunda olmaya başladı. Hatta geçtiğimiz yıllarda sosyal medya bağımlılığı psikolojik açıdan resmiyet kazandı. Sosyal Medya bağımlılığına FOMO (Fear of Missing Out) denildi. Bu hastalık ‘‘ gelişmeleri kaçırma korkusu ’’ olarak karşımıza çıktı.

7- 8 yıl öncesine kadar maillerimizi, haber sitelerini ve sosyal medya hesaplarını günümüzdeki kadar sık denetlemezdik. Hayatımıza akıllı telefonlar girdiği günden bugüne birçok sosyal medya hesabı açıldı. Sonra bu mecralara üye olduk. Bu mecralarda aktif kalabilmek için akıllı mobil cihazlar edindik. Artık çoğu insan ilk uyandığında telefonu eline alıp Facebook, Twitter, Instagram ve daha nice sosyal medya hesaplarına bakıyor. İnsanlar arasındaki etkileşim, iletişim sanal dünyaya dökülüyor. Arkadaşlarımız, akrabalarımız ve tanımadığımız kişilerin vs. bu mecralarda neler yaptığını, neler paylaştığını kontrol eder olduk.  Sosyal ağlarda kullanıcı sayısı arttıkça paylaşımlar ve bilgi akışı fazlalaştı. Gündemden haberdar olabilmek, paylaşımları kontrol edebilmek, arkadaşlarımızla sanal dünyadan iletişim kurabilmek için bu mecralara girerek sayfaları 2 dakikada bir yeniler olduk. Bir şeyler kaçırmama duygusu sanal dünyadan ayrılmamamızı neden oldu.

Toplumumuzda sanal dünyada yer edinme gibi bir durum oluştu. Twitter’da yazılanları retweet alamayanlar, Facebook ve Instagram’da fazla sayıda beğeni alamayan kullanıcılar kendilerini kötü hissediyorlar. Çünkü kendilerini tasdik edilmemiş ve toplum tarafından kabullenilmemiş görüyorlar. Bu sebeplere dayanarak ne sosyal medyadan vazgeçebiliyoruz ne de bırakabiliyoruz. Sosyal medya başında daha çok zaman geçirdikçe gün içinde kullanım miktarı artıyor.

Neredeyiz?

Bahsettiğim sosyal medya bağımlılıkların üstüne bir yenisi daha eklendi. Biz kullanıcılara nerede olduğumuzu paylaşmamız için çıkan bir platform da Swarm- Forsquare. Bu uygulamada check-in yaparak diğer mecralardaki hesaplarımızla eşleştirerek nerede olduğumuzu daha geniş kitlelere ulaştırabiliyoruz. Bu da bizim daha çok takip edilmemizi sağlıyor. Swarm’da paylaşılan yerler kullanıcıları tarafından eleştiriliyor, beğeniliyor ve hatta kendilerinin paylaştığı yerle arkadaşlarının paylaştığı yeri kıyaslıyor ve mutsuz oluyorlar.

Sosyal mecraların hayatımıza ne kadar fazla yer ettiğini anlamamız gerekiyor. Eğer anlayamıyorsak çoğu kişi ve paylaşımlar hakkında fazla bilgi sahibiysek, sözlü iletişimimiz sanal aleme döküldüyse, takip ve beğeni almak için uğraşıyorsak, kendimizi kıyaslıyorsak,  mobil cihazlarlardaki sosyal mecralardan kurtaramıyorsak ve sosyal medya dışında hayat olduğunun farkında değilsek bizlere geçmiş olsun. FOMO hastalığına yakalandık.

Haber: Mutlucan AKAY

Top