Şuan buradasın
Ana Sayfa > Editörden > Evimize Gelen Bir Dilim Ekmeğin Hikayesi

Evimize Gelen Bir Dilim Ekmeğin Hikayesi

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve belki de her gün yediğimiz ancak hikayesini bilmediğimiz temel besin gıdası ekmeğin hikayesini sizler için ele aldık.

Her sabah ustamız saat 6 ila 7 arası iş başı yapmaktadır. Akşam çalışan ustalardan işi devralarak yeni bir güne merhaba derler.

1

Ustaların çalışma kıyafetleri ile işe gelmeleri kuraldan öte bir adap haline gelmiştir. Bu meslekte hijyen en önemli faktördür. Hijyen kuralları Türk ahlakına göre kuraldan öte vicdani görevlerin temelidir. Yeni bir güne merhaba diyerek ilk adımlarını fırına atan ustamız bugünde evlerimize girecek olan sıcacık ekmeğin mimarı olacaktır.

2

Ekmek yapmak için ilk sürecimiz fırıncıların hamurhane adını verdiği ekmeğin oluşmadan önceki aşamalarının kaydedildiği yere gitmesi ile başlar. Büyük bir kazanın içine maya, su, tuz ve un sırasıyla eklenir. Sonra yaklaşık 45 dakika bir yoğrulma işlemi gerçekleşir. Ustamız bu arada kazan başında durarak bu süreci takip eder. Hamurun oluşmasındaki faktörler iyice izlenmelidir ki ekmek güzel ve lezzetli bir tada ulaşabilsin. Bu yüzden hamur oluşumunun takip süreci bir usta için çok önemlidir.
4

45 dakika sonra hamurumuz işlenme(şekil alma) kıvamına gelmiştir. Hamur istenilen kıvama geldikten sonra işlenmek için 10 dakika bekletilir. Hamurun oluşumu kadar dinlenme zamanı da bir o kadar önemlidir.

Ustaların marifetli ellerinde yoğrulan hamurlar ekmek şeklini alır. Tüm kesilen hamurlar ekmek şeklinde yoğrularak hamur arabalarına yerleştirilir.

 

5

10 dakika bekletilen hamura şekil almadan önce kesim işlemi yapılır. Hamur kesme makinesinde yuvarlak top şeklini alan hamurlar artık şekil alma için hazır bir halde bulunurlar.

 

7

Pasa adını verdiğimiz tahtalara konulan hamurlar artık pişmeden önceki son kıvamınıda almıştır. Ekmek şeklini alan hamurlarımız burada yaklaşık 45 dakikalık bir dinlenme sürecinden sonra fırına verilmek üzere hazır hale gelirler.

Fırının derecesi ayarlandıktan sonra ustamız hamurları fırına vermek üzere küreğin üzerine dizmeye başlar.

Hamurlarımızı fırına atmadan önce kabarmaları için bıçak atma işlemini gerçekleştiririz. Bir jilet yardımı ile yapılan bu işlemin asıl amacı hamurun daha iyi kabararak güzel bir görüntüye sahip olmasıdır.

9

Gerçekleşen tüm bu işlemlerden sonra hamurlarımız artık fırına atılmak için hazırdır. Yaklaşık 200-250 derece arasında 20 dakikada pişecek olan hamurlar ekmek kıvamını alarak satılmak üzere raflara konulacaktır.

Fırın içinde geçen 20 dakikalık süremiz dolarken artık ekmeklerimizde satılmak üzere hazır bir kıvama gelirler.

11

 

Fırında pişen ekmekleri ustamız çıkararak ekmek oluşumundaki son görevi de böylelikle yerine getirir.

Yeni çıkan ekmekler satılmadan önce ilk işlem kağıda sarılmasıdır. Çünkü sıcak olan ekmek kağıda sarılmadan poşetlenirse bunun sonucunda poşet içinde ekmek buhar yapıp ıslanabilir.

Ekmeğimiz güzelce sarıldıktan sonra poşetlenerek müşteriye teslim edilir.

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmek tüm bu aşamalardan sonra soframızın baş köşesindeki yerini alır.

12

 

Haber-Foto: Mustafa TERZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Top