Şuan buradasın
Ana Sayfa > Kampüs Tv > İnternetin en eski sitesiyle tanışmak ister misiniz? http://info.cern.ch/

İnternetin en eski sitesiyle tanışmak ister misiniz? http://info.cern.ch/

İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Peki, her gün onlarca siteye girip çeşitli konularda bilgi edinmemize olanak tanıyan internetin en eski sitesiyle tanışmak ister misiniz?

http://info.cern.ch/

İşte bu haberde ilk internet sitesi ve ara yüzü hakkında tüm bilgileri bulacaksınız.
İlk internet sitesi günümüz tarihinden tam 26 yıl önce Tim Berners-Lee’nin World Wide Web’i açmasıyla yayın hayatına başlamıştır.
Günümüzde hala online olarak devam eden bu site çok basit bir arayüze sahip.

6 Ağustos 1991 günü, Amerika Bülteni’nin büyük büyük büyük babası, yani internetin ilk web sitesi açıldı ve internetin tarihi yeniden yazıldı.
İngiliz fizik mühendisi ve bilgisayar uzmanı Tim Berners-Lee, 1989 yılında iletişim yönetimi konusunda yeni sistem önerdi. Aynı yılın Kasım ayında ise Hypertext Transfer Protocol (HTTP) kullanıcısı ile sunucusu (server) arasında ilk başarılı iletişimi kurmayı başardı.

Berners-Lee web ile halen yakından ilgili ve kurulmasına yardımcı olduğu World Wide Web Consortium’u yönetiyor. Berners-Lee’nin web’i devletlerin sansür girişimlerinden korumaya ve iletişim firmalarının ağ eşitliğini bozma girişimlerini engellemeye yönelik önemli çalışmaları bulunuyor. Bununla birlikte CERN’in web’deki rolü bugün biraz değişti. Ağ araştırmalarına devam etse de CERN bugün daha çok parçacıkları çarpıştırmakla ilgileniyor.

Top