Şuan buradasın
Ana Sayfa > Manşet > İstanbul’un kendine özgü sokak lezzet durağı; Meşhur Unkapanı Pilavcısı

İstanbul’un kendine özgü sokak lezzet durağı; Meşhur Unkapanı Pilavcısı

Sokak lezzetleri insanlar için ayrı bir lezzet adresidir. Sokak Pilavcılarının; nohutla, tavukla, kurufasulye ve salata ile çeşitlendirdikleri pilavın özel müşterilerine zaman, mekan tanımaksızın hizmet veriyor.

Kerim KAYA

İstanbul Fatih’te Unkapanı Pilavcısı, en beğenilen tatlardan olan nohutlu, tavuklu, meşhur pilavıyla insanlara kendine özgü lezzetli pilav yeme imkanı sunuyor.

Sırf bu pilavdan yemek için İstanbul’un her köşesinden insanlar geliyor. Günün her saatinde tıka basa olan bu pilavcı, özellikle hafta sonları ve gecenin geç vakitlerinde bu yoğunluğunu arttırıyor. Samimi, kalabalık ve salaş bir havası olan bu mekan insanları kendine çekmeyi başaranlardan. Tazeliğe, lezzete ve müşteri memnuniyetine verdikleri önemle de dikkat çekiyor. Tavuk pilav ayran üçlemesini İstanbul’da en iyi yapan yerlerden. Önceleri sadece pilav arabaları varken, sonrasında ise açık hava restoranı tarzında bir mekana dönüştü. Pilav tavuk olayını yapan çok mekan var ama buradaki lezzeti kimse yakalayamıyor. Pilavcıdaki en güzel atmosfer gece saatlerinde gerçekleşiyor. Eğer mekana arabayla gidilirse park problemi yaşanılabilir. Park problemi çözülürse artık seyyar arabanın yanına doğru gidip sıraya geçilme ve pilav için sabırsızlanmaya başlanılır. Fakat sırada çok beklenmiyor, çünkü pilav ustası o kadar otomatiğe bağlamış ki; makine gibi çalışıyor ve pilav tabaklarını çok hızlı biçimde hazır ediyor. Pilav tabağınızı aldıysanız tabi yanına ayranınızı da almayı unutmayın. Ve en güzel aşamaya geldik artık güzelim tavuk pilavı afiyetle mideye indirin. Benim bayıldığım o minik acı biber turşularından da yemenizi tavsiye derim, kesinlikle mahrum kalmayın o minik lezzetten.

Her köşe başında olan bu pilavcı arabalarından, nasıl olup da kendilerinin sivrilerek meşhur olduğunu araştırdığımızda ise altında şu sebeplerin yattığını öğreniyoruz;

İbrahim Tatlıses bir gece, program çıkışı Unkapanı’ndan geçerken köşede gördüğü pilav arabasının yanında durması ve pilavdan yemesiyle başlıyor. İbrahim Tatlıses’in pilav yediğini haber yapan magazincilerin çıkışlarıyla, İbrahim Tatlıses’in pilav yediği yer olarak ün kazanmaya başlıyor. Bu pilav yeme furyasına diğer ünlülerin de katılmasıyla, ünlülerin pilav yediği yer olarak ününe ün katıyor. Bu sayede insanların uğrak mekanlarından biri haline geliyor.

Eğer ki siz de nohutlu, tavuklu pilavdan vazgeçemeyenlerden ve yemeye doyamayanlardan iseniz kesinlikle Fatih Unkapanı’ndaki İMÇ bloklarının hemen önündeki bu pilavcıya gelmelisiniz. İster özel aracınızla isterse de toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz mekana.

Top