Şuan buradasın
Ana Sayfa > Kültür-Sanat > Keşif; Aurora Aksnes

Keşif; Aurora Aksnes

Bu yazının konuğu; yaşı küçük sesi büyük sanatçı, Aurora.

Aurora Aksnes veya bilinen adı ile Aurora, 15 Haziran 1996 yılında Norveç’in Stavanger kentinde dünyaya gözlerini açtı. Bergen’e yakın Hordoland kentin’in Os kasabasında annesi May Brith, babası Jan Øystein Aksnes ve 2 ablası ile yaşamını sürdürdü. İlk kez 6 yaşında şarkı söylemeye başlayan Aurora, ilk bestesini henüz 9 yaşındayken yaptı.

Aralık 2012’de 16 yaşındayken ilk Şarkısı Puppet’ı piyasaya sürdü ve müzik severleri adeta kendine aşık etti. 5 ay sonra Mayıs 2013’te 2 . şarkısı Awekening’i yayınladı. Kasım 2014’e gelindiğinde ise Glassnote ve Dececa etiketi taşıyan ilk Single’ı Under Stars’ı piyasaya sürdü. Şubat 2015’te onu dünyaya tanıtan şarkı olan Runaway’i müzik severlere sundu. Sadece 6 hafta içerisinde Spotify üzerinde 1 Milyon dinlemeye ulaştı. Dünyaca ünlü amerikalı şarkıcı Katy Perry’nin Runaway’in yayınlanmasının ardından ”Sonunda! Kalbimi titreten yeni bir müzik. 17 yaşındaki meleğe bir bakın. ” şeklinde attığı tweet, onu biraz daha fazla dünyaya tanıttı.

2. Single’ını 2 ay sonra Running with the Wolves ismi ile duyurdu. Bu şarkı ise İngiliz ulusal radyosu olan BBC Radio One ve Radio Two’nun büyük ilgisini çekti. Mayıs ayında Running with the Wolves adında Decca etiketi taşıyan bir EP yayınladı. Aynı yıl dünyaca ünlü festivaller olan Wilderness, Way Out West ve Greenman’de sahne aldı.

2015’in eylül ayında 3. Single’ı Murder Song(1,2,3,4,5)’u, ulusal basın, ulusal radyo ve çevrimiçi müzik servislerinin büyük desteği ile çıkardı. Yine Eylül 2015’te EA Sports tarafından Conquerer isimli şarkısının Fifa 2016’da kullanılacağı açıklandı. Norveç’in Grammy ödülleri olarak bilinen Spellemannprisen’de Running with the Wolf EP’i ile en iyi çıkış yapan sanatçı ödülünü kazandı. Mart 2016’da bir bütün olarak tanımlanabilecek ilk albümü olan 17 şarkılık ‘’All My Demons Greeting Me as a Friend‘‘ yayınladı. Albümün içerisindeki 15 şarkının sözlerini kendisi yazdı. Dünyaca ünlü ingiliz Rock grubu Oasis’in ‘’Half the Worl Away’’ isimli şarkısına da albüm içerisinde yer verdi. John Lewis isimli ingiliz markanın noel reklamı için yapılan cover daha sonradan albümde kendine yer buldu.

Webster Hall GIF - Find & Share on GIPHY

Aurora, şarkılarını genellikle indie pop, synthpop ve electropop tarzında söylüyor. Spotify Aurora’yı tanımlarken, sesi ve kullandığı müzik tınıları ile Oh Land, Lorde ve Lyke Li’yi andıran dark pop tarzında bir sanatçı olduğundan bahsediyor. Aşağıdaki Spotify bağlantısı üzerinden şarkılarını dinleyebilirsiniz.Bilgehan BİLGE

Top