Şuan buradasın
Ana Sayfa > Editörden > Müfit Can Saçıntı: ‘‘ Oyunculuk ve yönetmenlik görece daha keyifli diyebilirim ’’

Müfit Can Saçıntı: ‘‘ Oyunculuk ve yönetmenlik görece daha keyifli diyebilirim ’’

Mandıra Filozofu filmlerinde oynadığı Mustafa Ali karakteriyle izleyicinin sevgisini kazanan Müfit Can Saçıntı, oyunculuğun yanı sıra hem senaristlik hem de yönetmenlik yapıyor. Oyunculuğu, Senaristliği ve yönetmenliği bir bütün olarak gören Saçıntı, ‘‘Yaşamak Güzel Şey’’ adlı yeni bir sinema filmi ile izleyici karşısına çıkacak. yeni filminde isyankar bir karakteri canlandıracağını belirten Saçıntı, filmin 2017 nisan ayında vizyona gireceğini açıkladı. Ünlü yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı çalışmalarını ve projelerini Mutlucan AKAY’a anlattı.

aqk_wtcz

Olacak O Kadar, Arka Sıradakiler, Emret Komutanım vs. birçok dizi ve sinemada senaryolar yazdınız. Senaristlikten oyunculuğa ve yönetmenliğe nasıl geçiş yaptınız?

-Lise yıllarında tiyatroya sevdalıydım. Ancak dilimdeki pelteklikten ötürü konservatuara alınamayacağım söylendiği için konservatuara başvurmadım. Ancak O dönem Kartal Sanat İşliği Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk yapmıştım.  Profesyonel derken, her oyun sonunda tiyatromuzun yöneticisi İsmail Işılsoy ustamızdan zarfımızı alıyorduk. Yani senaristlikten önce profesyonel oyunculuk dönemim var.J Daha sonra İletişim Fakültesinde okurken, bir kaç dergi deneyimden sonra TRT’de reji asistanı olarak televizyon dünyasına adım attım. Yani “reji” deneyimim de senaristlikten öncedir. O yüzden senaristlikten oyunculuğa ve yönetmenliğe geçiyim değil, tam tersi doğru sayılabilir. Senaristliğe nasıl başladınız derseniz: Levent Kırca Ustamızın gazeteye verdiği “yazar aranıyor” ilanına baş vurarak başladım. Ancak senaristlik, oyunculuk, yönetmenlik, ben bu alanları aynı bütünün parçaları olarak görüyorum, bu tür yatay geçişler bana çok doğal geliyor…

Mandıra filozofu filmlerinde Mustafa Ali karakteri ile rol aldınız. Mandıra Filozofu Mustafa Ali karakteri ile Müfit Can Saçıntı gerçekte aynı karakterde mi?

Fikirlerimiz arasında benzerlik var. Mustafa Ali ile fikir kardeşiyiz. Ruh ikizim denebilir ama ikizler bile birbirine o kadar benzemez tabi…

Hayranlarınız sizi Mandıra filozofu Mustafa Ali karakteri ile tanıdı. Başka bir karakter tiplemesiyle izleyici karşısına çıkmayı düşünüyor musunuz?

Yeni filmim Yaşamak Güzel Şey’de başka bir karakterle sinema perdelerinde boy göstereceğim… Ama yine güldürürken sorgulayan, itiraz eden,  sorgulayan, itiraz eden ve isyankar bir karakteri canlandıracağım.

Mandıra Filozofu filminden sonra birçok caps yapıldı. Capsler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hem benle ilgili hem de genel anlamda capsleri seviyorum. Pek çoğu çok başarılı… Kimler yapıyorsa ellerine, gözlerine, beyinlerine sağlık.J

Hem senaristsiniz, hem yönetmen, hem de oyuncu . Bu 3 ayrı mesleği  yapmak zor olsa gerek. Size göre  hangisi daha kolay, hangisi zor?

Severek yapınca, emeğinin karşılığını maddi manevi alınca hiç biri zor gelmez insana. Üçünü de severek yapıyorum. Ama senaristlik sıfırdan bir ürün üretme çabası olduğu için bazen ömür törpüsü olabiliyor. Oyunculuk ve yönetmenlik görece daha keyifli diyebilirim.

Geçtiğimiz sezon sonuna kadar, 193 bölüm TRT’de yayınlanan Seksenler dizisinin yönetmenliğini yaptınız. Bu kadar başarılı bir dizinin uzun yıllar sürmesinde payınız çok büyük. Seksenler dizisinin yönetmenliğinden neden ayrıldınız?

Duygusal sebeplerle ayrıldım. Seksenler 5 senedir sürüyor. Ben 50 yaşındayım. Bu ülkede insan ömrü 70… Ömrüme 3,5 proje daha sığdırmak istedim hepsi bu… Bunlardan biri de Yaşamak Güzel Şey… Çekimler bitti şimdi montaj aşamasındayım.

Seksenler dizisini yeni sezonda seyredecek misiniz? Yeni sezon hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk iki bölümünü izledim sonra yoğunluktan dolayı izleyemedim. Seksenler özel oyunculardan oluşan çok özel bir proje… Seksenler dizisi benim çocuğum gibi… Yeri geliyor insanlar çocuğundan ayrılıyor. Ayrılsa da takip ediyor uzaktan… Ben de Seksenleri uzaktaki çocuğum gibi seyredeceğim tabi ki.J

Bir çok projede Birol Güven ile beraber çalıştınız. Birol Güven hakkında ne söylemek istersiniz?

Birol Güven başarısını defalarca kanıtlamış. Başarısının tesadüf olmadığını herkese göstermiş bir televizyoncu… Kendisini şimdiden televizyon tarihine yazdırmış bir insan bence.

‘‘Katılımcı seyirciyi seviyorum.’’

Yeni çekeceğiniz film ile ilgili Twitter’ da bir etkinlik yaptınız. Bu etkinlikten bahsedebilir misiniz?

Ben mümkün olduğunca seyircimizin pasif olmasındansa, aktif olmasını tercih ediyorum. Katılımcı seyirciyi seviyorumJ  Filmin ismini kuru kuru açıklamaktansa seyircimizin tahmini üzerine dayalı, bir kampanya yaptım. Beraber eğlenmiş olduk. İlk tahmin edenlere, tişört, imzalı kitap vb. gibi sembolik hediyeler gönderdim.

Yönetmenliğini yapacağınız Kasım ayı içerisinde ‘‘Yaşamak güzel şey’’ adlı sinema filmi vizyonda olacak. Film hakkında sinema severlere tüyolar verir misiniz? Filmin konusu ne olacak? Hangi oyuncular rol alacak?

Sıradan hatta pısırık bir adam ölümcül bir gerçeği öğrenince, sıra dışı bir kahramana dönüşür. Ancak bu sırada sistemin dayattığı güzellikleri sorgulayıp, hayatın gerçek güzelliklerini keşfetmeye başlar. Yasemin Çonka başrolü benimle paylaşacak… Diğer oyuncuları peyder pey açıklamayı planlıyoruz ama sizin için bir isim daha söyleyeyim: Büyük usta Zihni Göktay benim babamı canlandıracak… Hadi size bir ipucu daha vereyim: Seksenler dizisinden ayrılan 2 oyuncu arkadaşımla daha bu filmde buluştuk. J

Mandıra filozofunda ve Seksenler dizisinde güldürme ve düşündürme bir arada. Bunda ki başarının sırrı ne? Yaşamak güzel Şey filminde bu duygular olacak mı ?

Güldürürken düşündürme işinin piri ustamız Levent Kırca idi. Ben onun öğrencisiyim. Ortada bir sır yok aslında, böyle bir derdi olan herkes bunu başarabilir diye düşünüyorum. Evet Yaşamak Güzel Şey de aynı çizgide olacak

2017 yılı içerisinde başka projeniz olacak mı?

Yaşamak Güzel Şey isimli filmimizden bir gelir elde edersem, hemen Kahrolsun Şey isimli senaryomu filme çekmek istiyorum… Bir de Tek kişilik bir sahne gösterisi planlıyorum. Adı büyük ihtimal Lafını Esirgemeyenler olacak. 2017’nin ilk aylarında sahnelerde olmayı amaçlıyorum.

Yönetmen olmak isteyen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Kendileri olsunlar. Sanatın her dalı için geçerli bu. Kendi gibi olmak sanıldığı kadar kolay değildir ama bunu başaramayan sanatçı olamaz bence… Kendi gibi olmak, sanatçı olmak için “yeter şart” değildir ama “gerek şart”tır. Bunu sen başardın mı derseniz emin değilim. Büyük ölçüde başardığımı sanmıyorum.

Son olarak Türkiye’deki dizi ve sinema sektörü ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Sinema ve dizi sektörümüzün de kendi gibi olmaya ihtiyacı var. Tam dünyaya nam aldık, dünyada belirleyici bir rol oynuyoruz derken, Kore dizilerinin uyarlamalarına teslim olduk. Bir nevi kendi ayağımıza sıktık bence… Sinemada da ülke sinemasından söz edemeyiz ortada kişisel başarılar var. Ancak oyuncu, yönetmen, senarist, teknik eleman gibi her türlü insan unsurunun dünya ile boy ölçüşür yetenek ve becerilere sahip olduğunu düşünüyorum… Ancak sektörde karar verme koltuğunda oturan yöneticilerin yeterince cesur ve vizyon sahibi olmadıklarını düşünüyorum.

Top